Jak skloubit on-line výuku a práci z domova?
Iva Kyselá, Kateřina Novotná, 6.1.2021
Pro některé rodiče je náročné skloubit distanční výuku a své pracovní povinnosti. Obzvlášť pro rodiče s menšími dětmi, které potřebují od rodičů pomoc. Náš článek vám může být nápomocen podívat se na některé situace jinak a obohatit se.
Rády bychom vytvořily “inspiraci” těm, kteří doma s dětmi při distanční výuce zůstaly a současně doma zastávají i svou pracovní roli. Vycházíme ze současné situace, která tady je. Jako máma nebo táta můžu nadávat na zavřené školy, na množství práce, na své děti, kterým se do on-line školy nechce. Upřímně, na chvíli se nám uleví, ale stejně znovu nastoupíme do role učitelky učitele, zaměstnance, šéfky/šéfa domácnosti. Myslím, že lepší je si racionálně říct, že doba covidová tady je a přináší svá specifika. A školy nebudou zavřeny navždy. Distanční výuka je novinkou, která se nejspíš stane i v budoucnu součástí vzdělávání. Pojďme si to, co změnit nemůžeme vylepšit, zpříjemnit a přijmout.
Když děti znají smysl, lépe přijmou, co se děje.
Role rodiče - učitele je u menších dětí náročná pro dítě i pro vás. Znovu dětem opakujte smysl toho, proč je distanční výuka a proč musíte i vy pracovat. Že i pro vás role mámy-učitelky nebo táty-učitele je výzva. A že k tomu musíte i pracovat. Nepodlehněte dojmu, že to přece ví. Navíc si tím vytváří vzorec, že občas se stane něco s čím nepočítáme a je třeba s tím umět zacházet.
Jedna z odpovědí, jak skloubit on-line výuku a práci z domova je snaha poctivě role rozdělit.
U malých dětí je důležité, pokud s nimi vklouznete do role rodiče-učitele, tak se jí v daný čas držte. Nebuďte ve dvojroli. Současně mít kolegu na telefonu a sedět s dítětem nad úkolem nezařídí klid ani vám ani dítěti. Zkuste si vytvořit denní plán tak, abyste mohli rozlišit, kdy jste tam pro dítě a kdy pro svou práci. A pokud to nejde, opět dítěti popište, ať rozumí tomu, co se děje. Občas míváme ambice s dětmi zvládnout školu najednou, aby pak měly ony i my volno. “Tak si to teď pojď všechno udělat, ať už na to nemusíme myslet a můžeš si hrát.” Naše doporučení je raději kratší čas a častěji, než-li jeden dlouhý blok učení.
Zrevidujte svoje ambice
Obzvlášť rizikové ambice jsou ty spojené s výukou. Taky se Vám honí hlavou různá srovnávací přesvědčení? “Aby moje dítě nebylo pozadu, až se vrátí do školy., Abych v roli rodič - učitel uspěl, co si o mně bude myslet paní učitelka? Přece musí mít mé dítě všechny úkoly hotové, když na to dohlížím jako rodič….a spousta dalších. Jaká jsou vaše přesvědčení? Zrevidujte tlak na sebe, poněvadž ten se bude nutně přenášet na dítě a reakcí dítěte bude spíš vzdor než spolupráce.
Pracovní ambice si nastavte sami se sebou, a pokud jste zaměstnanci, tak vyjednávejte svoje možnosti a role.
Několik inspirací
Pro děti je on-line výuka náročná a brzy se unaví. Únava přechází do projevů chování jako je šaškování, vztek, odpor. Pokud se vám častěji podaří na dítě napojit a měně často křikem a přísností vychovávat, tak výsledky záhy uvidíte.
- pokud se vám vzteká ležící na zemi, lehněte si s ním a pomozte mu negativní emoce dostat ven.
- pokud dělá nějaký úkol, který ho nebaví, dělejte ten stejný úkol taky - inspirujete ho a nenecháte v tom
- alespoň občas se snažte vytvořit legraci, protože ta pomáhá. Například - při výuce se přejmenujte na MAMUČA/TATUČA - máma/táta a učitelka v jednom. Jak výuka skončí, zase jste mamulinka, tatínek.
- každý den před začátkem výuky si s dítetěm položte otázku: “Čím si to dnes uděláme zábavné?” Každý něco vymyslí.
- u večeře si můžete říct, co se vám líbilo a co zítra určitě ne.
- nezapomeňte na svou roli pracovní, i o té s dětmi mluvte. Co se vám za den podařilo, co jste museli vyřešit. Tím jim lépe umožníte pochopit, že doma nejste jenom jako máma/táta, ale svou práci taky musíte udělat
- vytvořte si zábavný legrační rituál, který použijete vždy, když uvidíte, že atmosféra u vás doma “tuhne”. Může to být nějaká hláška z filmů, na který se společně díváte, z knížky…
Nemusíte být na všechno sami.
Nejhorší je žít v představě, že všechno nejlépe uděláme my sami. Snižte své ambice, jak to doma bude vypadat, když jste všichni všude po bytě. Každý si může vzít jednu malou věc na starost a tu si hlídat, aby byla hotová. Můžete své menší děti naučit objednávat jídlo z restaurace po telefonu. Uvidíte, jak se mu to v budoucnu sejde.
Občas jsme dole, abychom si to mohli užít nahoře
Prožíváme zvláštní období a každý na něj budeme jinak vzpomínat. Kolikrát jste si řekli: “Jééé, to bych bez korony neměl/a, nezažil/nezažila…..” Každá mince má dvě strany. Občas jsme dole, abychom si to mohli užít nahoře. A je fajn si umět přiznat, jak se právě cítíme. I to dole se dá přežít, může to totiž nastartovat touhu k tomu, že to chci jinak.
Témata
Jsme Akademie rodičovství
Jsme soukromá rodinná poradna. Pomáháme rodičům s výchovnými problémy. Aby se vám spolu dobře žilo a měli jste šťastnou a spokojenou rodinu. Každý výchovný problém má řešení – přijďte do kurzu nebo se objednejte do poradny. Jsme tu pro vás a pomůžeme vám se vším co vás zajímá a trápí.