Tak co, zvládne už ten náš prcek letos jet na svůj první tábor? Člověk by neřekl, kolik se po takové nevinné otázce vyrojí pochybností, obav a pocitů. Přečtěte si pár nápadů, jak se na tento velký krok k samostatnosti dítěte podívat a přidáváme inspiraci, jak nadšení využít.
Hurá na tábor!
Prázdniny již otevřely své dveře, naše děti čekají dva měsíce letních radostí a pohody. A my už zase přemýšlíme, jak jim prázdniny ještě o něco vylepšit.
Tak co, zvládne už ten náš prcek letos jet na svůj první tábor? Člověk by neřekl, kolik se po takové nevinné otázce vyrojí pochybností, obav a pocitů. To nejdůležitější už jsme pro Vás napsaly dříve - přečtěte si náš článek!
Přidáme vám pár nápadů, jak se na tento velký krok k samostatnosti dítěte podívat a přidáme inspiraci, jak nadšení využít.
První tábor může být náročný pro dítě, ale i pro rodiče. Rodič se dostává do situace, kdy neví, co dítě dělá a jak se cítí, nemá ho prostě pod kontrolou, jak byl doposud zvyklý. Dítě se poprvé ocitá v situaci, ve které je pouze samo za sebe. Obojí je úžasná zkušenost a rodič i dítě se mohou mnoho naučit. Ale je také v pořádku otevřeně říct, že na to nejsme připraveni a že to letos ještě odložíme.
Chce Vaše dítě na tábor jet? A na jaký? Když přijde rodič celý nadšený s nabídkou tábora s koňmi, ale dítě by mnohem raději jelo na sportovní tábor, umožněte sobě i dětem svobodu říct o svých přáních. Na tábor pojede dítě, ne Vy. Je důležité, aby bylo s jeho náplní spokojené. Vyberte ho společně.
Dítě moc chce jet, ale Vy jste nejistí a bojíte se? To je naprosto v pořádku. Setkejte se osobně s vedoucími, kteří se budou na táboře o Vaše dítě starat. Budete klidnější, když budete znát člověka, kterému svěřujete dítě. Zvýší to Váš pocit bezpečí a pohody. Mějte důvěru ve vedoucí a věřte svým dětem, že to zvládnou.
Co když mi bude smutno, mami? Asi ano, bude. Emoce smutku a stesku jsou normální. Normální pro děti i pro rodiče. Dovolme si je. Když se ale dítě brání a nechce na tábor za žádnou cenu jet, neposílejte ho tam. Nezocelí se. Naopak. Naruší to důvěru mezi vámi.
Možná Vás překvapí, jaké dítě se Vám z tábora vrátí. Velmi pravděpodobně bude starší, dospělejší, rozumnější. A na jeho sebevědomí to bude znát.
A můžete začít balit! Uf, uf, sbalit, no, tohle musím, tamto musím, ještě tohle nesmím zapomenout….
A co takhle pro tentokrát nechat balení víc na dítěti? Udělejte si společně seznam a nechte dítě, ať věci balí s Vámi a ze seznamu odškrtává. Nebalte věci za něj! Staňte se jen tichým supervizorem. Nebo už máte ostřílené táborníky? Většina dětí od 10 let je schopna sbalit se sama pouze s Vaším dozorem. Od 12 let už by měla být celá záležitost ohledně balení zcela v kompetenci dítěte. Vy si pak jen můžete povídat, jestli něco nezapomnělo.
Z balení můžete vytvořit krásný rituál. Dáváte dítěti pocit svobody a do rukou zodpovědnost. Učíte ho rozlišovat, co je důležité a co lze naopak nahradit. Učíte ho, co potřebuje k tomu, aby se o sebe samo postaralo. I balení je příležitost, jak se někam dál posunout.
Takže hurá na tábor! Možná ukápne při mávání pár slziček na obou stranách, ale i to k tomu patří. A když se to celé povede, dítě přijede nadšené a Vy si odpočinete. Moc Vám to přejeme!
Témata
Jsme Akademie rodičovství
Jsme soukromá rodinná poradna. Pomáháme rodičům s výchovnými problémy. Aby se vám spolu dobře žilo a měli jste šťastnou a spokojenou rodinu. Každý výchovný problém má řešení – přijďte do kurzu nebo se objednejte do poradny. Jsme tu pro vás a pomůžeme vám se vším co vás zajímá a trápí.