Jednou z variant je na konci zvládnutého školního roku zavést rituál nebo oslavu. Záleží na kreativitě. Rituál zvládnuté práce. Rituál ukončení roku. Je jedno, jak si ho nazvete. Smyslem je být spolu.
Pokud má dítě dobrý pocit ze svých školních výsledků, víc než dárek mu dáte do života příkladem, že se umíte radovat se svým dítětem z jeho úspěchu. A když spokojené příliš není, tak ho umíte podpořit a podržet, povzbudit. Podpora v něj, jako dobrého člověka, který i když pracoval, nemá tak dobré výsledky. Objetí a slova vyjadřující podporu a důvěru jsou do vztahu větší investice než kus nového modního hadříku. Jde o přijetí vašeho dítěte bez nároku na dobré známky na vysvědčení.
Zpět k rituálu. Co můžeme společně dělat? Sdílet, radovat se, že nastávají prázdniny.
-
Jít na společnou večeři dle přání dětí.
-
Jít do ZOO.
-
Zablbnout si v lunaparku.
-
Pokusit se dostat z ESCAPE hry celé rodiny..
-
Nechat na dětech, co vymyslí.
Jednodušší to mají rodiče prvňáčků. Pokud budou o svých dětech přemýšlet tak, že se vzdělávají pro sebe, pro svoje schopnosti žít samostatný život, tak jim pravděpodobně nenastaví systém odměn za vysvědčení ani jiné úplatky. Zvolí raději cestu náročnější, zároveň od počátku směřující k partnerství ve vztahu rodič - dítě. A co krásnějšího si můžeme přát, než objetí s našim dítětem a sdílení jeho radosti nebo smutku.
Tito rodiče i děti to mohou mít složitější v tom, že se musí ubránit tlaku společnosti a médií. Je velmi zažité dávat “dárky za vysvědčení “ nebo aspoň nějakou tu korunku do kasičky. A děti, které dárek nedostanou to musí umět mezi kamarády “ustát”. Tato schopnost se jim může velmi hodit při dalších situacích, kdy nepodlehnou skupině. (kouření, alkohol, drogy)
A pokud rodiče se rodiče rozhodnou pro změnu a po letech “dárkování za vysvědčení” najednou nic dítě nedostane. Je velmi důležité dítěti tuhle změnu ohleduplně říct a vysvětlit, proč ji děláte. Co vás vedlo k takovému rozhodnutí. S pocitem zklamání z očekávání se děti vyrovnávají dlouho.
Pokud si rodiče vyberou možnost odměn se všemi důsledky, které s sebou přináší, je to naprosto v pořádku. Rozhodli se, berou za výchovu pomocí odměn zodpovědnost a jsou si vědomi, kam jejich výchova může směřovat a na jakých základech budují vztah se svými dětmi do budoucna.
Zlatá střední cesta podle Akademie rodičovství?
Ve zdravé komunikaci s dítětem a v budování vztahu založeném na respektu.
Udělejte si ještě před vysvědčením chvíli času, třeba při večeři a zeptejte se svých dětí. Jaký ony mají názor na odměnu za vysvědčení. Jak by se ocenily ony. Jak by ony chtěly ukončit školní rok? Vytvořte poslední červnový den společně se svými dětmi.
Témata
Jsme Akademie rodičovství
Jsme soukromá rodinná poradna. Pomáháme rodičům s výchovnými problémy. Aby se vám spolu dobře žilo a měli jste šťastnou a spokojenou rodinu. Každý výchovný problém má řešení – přijďte do kurzu nebo se objednejte do poradny. Jsme tu pro vás a pomůžeme vám se vším co vás zajímá a trápí.