Najednou nás v našem bytě bydlí více. K našim dětem přibyla “puberta”. Rozčeřila poklidné vody chodu naší domácnosti. Máme doma pestro v náladách, hlasito v hudbě, barevno v obličeji, nepořádek v pokoji a spoustu nových výrazů: “mami, to neřeš, tatííí, to bylo to fakt libové, a koho to asi tak zajímá? až po velmi pikantní slovník těch nejtvrdších výrazů. Začíná období pestrého života s puberťákem.
Kdy tohle šílené období skončí? Je nejčastější otázka rodičů dospívajících dětí.
S nadsázkou se dá říct, že tehdy až se Vaše dospělé dítě zdárně odstěhuje a bude se za Vámi vracet, protože chce, a ne protože musí.
Ve chvíli, kdy máte ze svých dětí vedle sebe parťáky, kteří neprudí, domluvíte se, odvezou vás, kam potřebujete, tak - se odstěhují. Na jednu stranu je vám to líto, ale můžete se ocenit za dobře splněnou roli rodiče.
Než vaše děti vyletí z hnízda, kousek cesty vás čeká.
Co se pod pojmem puberta skrývá?
Cílem celého tohoto období by mělo být úspěšné odstřižení od rodičů a převzetí zodpovědnosti za svůj život. Mladý dospělý by měl být na konci puberty nasycen. Nasycen bezpečím i závislostí na rodičích by měl s vervou toužit po vstupu do dospělého života. Nebýt závislý na rodičích materiálně ani duševně. Odpoutat se od rodičů. Odpoutání od rodičů neznamená zpřetrhat vztahy. Naopak vytvořit novou kvalitu vztahu - vztah rovnocenný, partnerský.
Rodina je pro každého jedince základem jistoty a bezpečí. Čím hlubší a jistější jsou vztahy v rodině, tím snáze se jedinec odpoutává a nachází nové vztahy s vrstevníky a postupně s partnerem a zakládá svou vlastní rodinu.
Konflikty - jakožto nejlepší nástroj pro odpoutání nemají negativní dopad, když mají mladí lidé pocit, že mohou svobodně vyjadřovat své názory, a že se na ně bere ohled.
Je důležité, aby rodič dokázal být mladému člověku k dispozici, aby se mu věnoval a pak jej dokázal včas a s důvěrou pobídnout k odchodu. Nenasycené dítě se drží doma nebo se pomocí různých triků snaží doma udržet.
Jak to mají puberťáci přežít?
Dnešní puberťáci to nemají vůbec jednoduché. Moderní doba vede k tomu, že se dětství zkracuje. Všechno je tak trochu zrychlené. Tlak na výkon, učení, zodpovědnost a úspěch je ve společnosti velmi silný. Ten reálný svět se rozšířil o svět sociálních sítí a kyberprostoru. Nutnosti být sále online a tak nějak ve střehu. Orientovat se v nepřeberném množství informací a vědět, že vlastně nevíme, jak bude vypadat svět za pár let, až budou oficiálně dospělí. Odborníci uvádí, že až 60% profesí, které budou vykonávat dnešní školáci ještě neexistuje. Dnešní dospívající jsou vystaveni takovým změnám a nejistotám, jaké jsme my rodiče nezažívali. Zároveň je důležitým výchovným úkolem nás rodičů, vybavit děti takovými schopnostmi, aby změny zvládaly a dokázaly ustát neustále se zvyšující nároky okolí.
Pro dítě je dospívání obdobím velkých změn – hormonálních, fyzických i psychických.
Už to není ten malý poslušný chlapeček, který nám vše odkýval a holčička s culíkem. To je zásadní moment! Je potřeba si jako rodič uvědomit, že dítě prochází veledůležitým životním procesem, který směřuje k samostatnosti a schopnosti se odloučit od rodičů a žít svůj život. Když dítě tímto procesem neprojde, když mu to my rodiče neumožníme, tak vlastně nedospěje. Vidíme pak budoucí „mamánky“, dospělé děti vytvářející problematické závislé vztahy, neschopné se o sebe kvalitně postarat.
Bezpečné důvěrné klima ke sdělování pocitů, otevřená komunikace, povídání si či Vaše citlivé vedení dítěte k zodpovědnosti a samostatnosti, to vše jsou základy, díky kterým budete pestré období puberty společně zvládat lépe.
Čeho si určitě všimnete?
- Fyzických změn. Pro dítě je to období velkých změn. Začne se měnit fyzická stránka, postava, jsou viditelné mužské a ženské rysy. Lednička je vyjezná dříve, než vy vychladnete z poslední výměny názorů s potomkem.
- Kolísavých emocí. Prudkými fyziologickými změnami oslabená nervová soustava navozuje psychickou i emoční labilitu. V běžném životě to pak znamená, že během půl hodiny projde dítě záchvatem zuřivosti a pláče a po chvíli se směje s kamarádkou do telefonu.
- Názorového vymezování proti rodičům a veškerým autoritám. Věřte, že cokoliv řeknete, bude špatně nebo alespoň v protikladu.
- Černobílého myšlení a jasné pravdy. „Tak to je”.
- Dělání rázných gest (bouchnutí dveřmi).
- Pocitů nejistoty a vlastního sebehodnocení. U děvčat nejčastěji hodnocení vlastního těla.
- Snahy přebírat zodpovědnost za svoje jednání, což často podkopeme rodičovským hodnocením, protože vy byste to udělali jinak.
Co puberťáci nesnáší?
- ranní vstávání
- neustálou kontrolu rodiče za zády
- povyšování se nad dítětem: "já jsem tvůj rodič, já to přece vím nejlépe"
- autority obecně
- manipulaci, hodnocení, srovnávání, zesměšňování před kamarády = to si často neuvědomujeme
- organizování jejich času
- nedodržení vámi slíbeného slova
- vyvracet necitlivě jejich pravdu a nutit svoji pravdu
- když jim skrytě nutíte svoje vlastní nesplněné ambice a očekávání
Co puberťáci chtějí, ale většinou si o to neřeknou
- jasnou otevřenou komunikaci
- důvěru a víru, že to zvládnou
- ocenění, povzbuzení
- respekt a podporu
- předávání zodpovědnosti bez následných komentářů – "proč jsi to udělal takhle, nešlo to takto..."
- nastavení pravidel – opěrný bod
- vytváření dohod – u kterých se mohou cítit jako parťáci
- možnost dělat rázná gesta (bouchnutí dveřmi) a prožívat se
- podpořit jejich sebeúctu
Jaký výchovný přístup k dětem zvolit, aby to všichni měli jednodušší?
V pubertě už nepočítejme s tím, že našeho mlaďocha budeme vychovávat. Doba, kdy jste pro ně byli svaté nedotknutelné autority, je nenávratně pryč. Novou autoritu si nezískáte bojem o převahu, příkazy a zákazy. Jediné, co funguje, je být autentický, dávat důvěru a zároveň jasně, čitelně a smysluplně vymezovat a nastavovat hranice, tedy podporovat zodpovědnost.
Je potřeba začít mnohem dříve než v pubertě. Pokud je dítě vedeno k zodpovědnosti a rodič mu neumetá cestičky, tak i schopnost vyhodnocovat důsledky svého jednání mu půjde v dospívání jednodušeji.
Pokud jako rodič budu nad pubertou svého dítěte dopředu přemýšlet, že mě čeká hrůza, tak to asi hrůza bude. Dospívající to má už tak složité a nepotřebuje vedle sebe rodiče, který se hroutí z jeho vývojového posunu. Potřebuje se o něj opřít a pomalu odpoutat.
Jak to mám jako rodič zvládnout?
- Neberte slova Vašeho puberťáka osobně. Jste pro své dítě cvičným a bezpečným trenažérem, na kterém si může zkoušet svoje hranice ve vztazích.
- Vytvořte si ve své hlavě mentální hranici, za kterou už nechcete jít a svému pubertálnímu dítku ji sdělte.
- Vytvořte si s dítětem dohodu, že pokud zajdou příliš daleko, objeví se varovný signál (např. nějaké domluvené slovo, symbol, hra na nástroj), který upozorní, že stačilo. Taková dohoda musí být oboustranná.
- Nenechejte se vtáhnout do pubertálních nálad a stížností, protože tím nikomu nepomůžete.
- Najděte si čas pro sebe a svého puberťáka pusťte s vrstevníky. Nejlepší učitel je zkušenost.
- Pokud žijete svůj plnohodnotný spokojený život, tak tím nejlépe dáváte model svému dítěti, takový, o který se může opřít.
Rodiče musí nechat své skoro dospělé děti se o sebe starat a mohli si tak zkoušet zažívat důsledky svých činů ještě relativně v bezpečí. Bez prožitých zkušeností se žít svůj život nenaučí. Dejte mu šanci dělat něco jinak, než byste dělali Vy.
Nejde všechno pochopit a i když je to naše dítě, nemůžeme všemu rozumět. V období puberty a dospívání budete potřebovat hodně trpělivosti a respektu. Vaše dítě nejste vy, i když jste ho vychovali. Užijte si pubertu svých dětí.
V našich kurzech v Akademii rodičovství se rodiče učí, jak postupně předávat zodpovědnost svým dětem. Mají možnost přijít si na svůj způsob, jakým chtějí své dítě připravovat na život a zda jejich výchova k tomu směřuje. Připojte se i vy. Termíny kurzů a seminářů najdete zde.
Pokud se vám zdá, že vaše děti už zlobí přes čáru - můžete vše probrat s odobrníky v individuální či rodinné poradně. Jsme tady pro vás.
Témata
Jsme Akademie rodičovství
Jsme soukromá rodinná poradna. Pomáháme rodičům s výchovnými problémy. Aby se vám spolu dobře žilo a měli jste šťastnou a spokojenou rodinu. Každý výchovný problém má řešení – přijďte do kurzu nebo se objednejte do poradny. Jsme tu pro vás a pomůžeme vám se vším co vás zajímá a trápí.