COVID-19 a děti doma. Co s tím? Učte je klíčové věci pro život.
Katka Novotná, 16.3.2020
Pokud sociální dovednosti a emoční inteligenci naučíme děti, dáme jim velký dar, který jim pomůže prožít šťastný život. Ve škole tuto schopnost nezískají, předáváme jim ji my – rodiče. Nechte se inspirovat jak na to.
Okolnosti spojené s COVID-19 přinášejí nové možnosti a příležitosti. Několik týdnů děti nemohou chodit do školy. Některé školy nabízejí online výuku, jiné zadali dětem látku k nastudování. Pojďme tedy využít čas a učit děti i něco navíc. Dětem to půjde mnohem lépe, pokud cvičení budete dělat s nimi. Využijte společný čas a nechte se inspirovat různými cvičeními a hrami na rozvoj emoční inteligence a sociálních dovedností.
Jaké zvíře charakterizuje členy naší rodiny.
Každý člen rodiny přiřadí jednotlivým členům své rodiny zvíře, které je nejvíce (dle jeho názoru) vystihuje. Př.: Máma je včelka, protože je pracovitá, táta je medvěd, protože nás chrání, sestra je opička protože furt skáče a já jsem kočička, protože se s vámi ráda mazlím.
Pokud vás to bude bavit lze využít figurky zvířátek a sledovat, jak každý člen vaší rodiny sestaví jinou “zvířecí rodinu”. Čím to je? Proč to máte každý jinak? Povídejte si o svých pohledech.
Na co si dát pozor: Každý pohled je správný! Nezlobte se na děti, když budete zvířátkem, které se vám nelíbí. Zkuste sestavovat každý samostatně, abyste se navzájem neovlivňovali.
Můj erb
Každý z rodiny může navrhnout svůj erb, ze kterého bude zřejmé křestní jméno a 4 charakteristiky (co dělá, jak vypadá…). U starších dětí se můžeme zaměřit na 4 vlastnosti (jaký je, jaká má schopnosti a dovednosti). Při "vernisáži" si pak nechte symboly na erbu od majitele vysvětlit. Smyslem je umět popisovat své schopnosti a dovednosti, objevovat, jak se každý v rodině vnímá.
Varianty:
- vytváření erbu z přírodních materiálů
- využití grafického programu
Zažíváme situaci, se kterou nikdo z nás nemá zkušenosti. Je to velmi náročná situace pro nás všechny. Jak zvládnout nápory steresu a udržet si dobrou duševní pohodu? Přečtěte si rady a tipy, jak vše zvládnout.
Zastavme, zpomalme, učme děti to důležité pro život. Tady je tip jak s dětmi rozvíjet empatii, jak rozvíjet sebejistotu a komunikaci. Fajn zábavu...
Dneska je hezky, že?
Zahájení, vedení a zakončení rozhovoru je potřebná dovednost. Nevhodné návyky zde mohou být zdrojem potíží, komunikačních šumů, konfliktů. Zkuste si natrénovat umění plynulé konverzace za různých okolností s dětmi. Natrénujte si co říci na úvod, jak neklást uzavřené otázky, na které zní odpověď ano nebo ne (např. Líbí se ti to?), ale naopak otázky otevřené (Co se ti líbí?). Fantazii se meze nekladou...
-
poprvé ve škole...jak začít hovor se spolužáky
-
poprvé na táboře...jak někoho oslovit….
-
na vycházce se psem, potkáme jiného člověka se psem
-
co dělat, když mám udělat projekt se spolužáky, se kterými se běžně nekamarádím.
Zajímají vás rady a tipy jak s dětmi doma zvládnat školu a být v pohodě. Nechte se inspirovat zde.
Posilte sebevědomí vašich dětí
Každý den může vaše dítě udělat něco samo, aniž byste jej hodnotili. Začít může dobrou snídaní, kterou udělá i pro vás. Na oběd se naučí vařit krupicovou kaši nebo připraví večeři podle toho, jaké zbytky nabídne lednička. Děti mohou žehlit, uklízet koupelnu, ustlat postele, prostřít stůl, něco doma opravit, fantazii se meze nekladou. Podstatné je, že se budou cítit užitečné a důležité. A budou tak situaci kolem koronaviru lépe zvládat. Držíme palce!
Jak s dětmi pohodlně procvičit nepohodu?
Uvědomujeme si, že momentální situace ve společnosti nás velmi rychle vyvedla z komfortních zón všeho druhu. U našich dětí se často snažíme nepohodu rychle odstranit, protože jako milující rodiče toužíme po tom, aby zažívaly, co nejvíce pocity štěstí. Na tomto krátkém hravém cvičení můžete dítěti nabídnout zkušenost, jak lze na nepříjemné pocity reagovat jinak - bez impulzivních reakcí přesunout pozornost k pocitům.
KOSTKA LEDU V DLANI
- Položte si kostku ledu na dlaň a schovejte ji prsty.
- Všímejte si pocitů: Studí? Pálí? Znecitlivuje? Taje? Teče?
- Nejdeli to vydržet, vraťte do sklenice. (U menších dětí stačí chvilička.)
- Co nejdříve opět vložte do dlaně a nechte dítě popisovat opět všechno, co cítí.
- S dětmi si o pocitech povídejte, jaký rozdíl poprvé a potom, cítí se, že to zvládli?
Těm, co kostka ledu rozteče v dlani, musí si taky poradit, co s ní. Nechejte je si poradí.
Tričko vlastností
Máte chuť chuť se doma obléct do něčeho netradičního? Vytvořte si s dětmi originální tričko. Stačí vzít ze skříně nějaké jednobarevné, k tomu fixy (na textil jsou výhodou). Pobavte se se svým dítkem:
-
jaká vlastnost si myslí, že ho charakterizuje (zbrklost, pomalost,empatie)
-
jaká charakterizuje vás (výbušnost, klid)
-
jakou byste chtěli, aby vás vystihovala (důslednost, nadhled, pečlivost, trpělivost)
Začněte od zadní strany trička a napište všechny vlastnosti, které máte. Na přední stranu můžete obřím písmem napsat ty, po kterých toužíte.
Kdo si toho více zapamatuje?
Všímavost je dovednost, být se svýma myšlenkama tady a teď, umět se koncentrovat. Jako děti jste určitě hráli spoustu Kimovek. Osvěžte si paměť a zahrejte s dětmi.
- Zakryjte tác, na kterém jsou vyskládány předměty 10ks (autíčko, pero, kostka..).
- Odkryjte před dítětem na 10s.
- Zakryjte.
- Potom je může dítě vyjmenovat nebo nakreslit.
- Vyměňte se s dítětem.
- Hru můžete různě obměňovat.
Témata
Jsme Akademie rodičovství
Jsme soukromá rodinná poradna. Pomáháme rodičům s výchovnými problémy. Aby se vám spolu dobře žilo a měli jste šťastnou a spokojenou rodinu. Každý výchovný problém má řešení – přijďte do kurzu nebo se objednejte do poradny. Jsme tu pro vás a pomůžeme vám se vším co vás zajímá a trápí.